„Egy pesszimista forgatókönyv szerint akár a 316,16-os kurzus is benne lehet, ahol a 161,8%-os Fibonacci szint húzódik.”- írtuk elõzõ elemzésünkben. Alaposan elbántak a forinttal január utolsó két hetében. Az EUR/HUF jegyzések tavaly márciusban jártak 310 közelében, de akkor a medvék gyõztek. 317-es magasságokban 2011 novemberében és 2009 májusában járt a kurzus. Csodára ne számítsunk, mert az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Hol lehet a teteje, ha rossz felé mennek a dolgok?

Technikai oldal

Mi történt?  „Egy pesszimista forgatókönyv szerint akár a 316,16-os kurzus is benne lehet, ahol a 161,8%-os Fibonacci szint húzódik.”- írtuk elõzõ elemzésünkben. Alaposan elbántak a forinttal január utolsó két hetében. Az EUR/HUF jegyzések tavaly márciusban jártak 310 közelében, de akkor a medvék gyõztek. 317-es magasságokban 2011 novemberében és 2009 májusában járt a kurzus. Ezen történelmi csúcsok meghódítása szerencsére még várat magára. A vizsgált idõszakban három kereskedési naptól eltekintve folyamatosan emelkedett az árfolyam, miközben 314-ig menetelt a kurzus.   Közben a grafikon szinte exponenciális függvény formáját kezdte ölteni. Így elképzelhetõ, hogy az árfolyam túlvett állapotba került, mivel a kurzus jelentõs mértékben eltávolodott az 50 és 200 napos mozgóátlagoktól. Ennek megfelelõen a chartba épített három technikai indikátor közül kettõ (RSI, Slow Stochastic) eladási szignált adott, az MACD indikátor eladási jelzése a közeljövõben várható.

Mi várható? Az EUR/HUF árfolyama a 200 napos mozgóátlag vonala fölött tartózkodott a vizsgált idõszak végén, amely alapján továbbra is a forint gyengélkedésével számolhatunk. Most igen intenzív gyengülõ periódusban van az EUR/HUF kurzus, de elõbb-utóbb lefelé korrekció következhet. Az egyik legkomolyabb technikai és lélektani megálló, a 100%-os (300,39) Fibonacci szint most ismét ellenállásból támasszá vált. Ha a medvék irányítanak, akkor a legközelebbi támasz 300 után 297-nél, majd 295-nél található. Óriási megkönnyebbülés lenne az eurós devizahitellel rendelkezõk számára, ha az árfolyamot újra 300 alatt láthatnák. A jelenlegi hangulatban erre rövidtávon kevés esély van, de a technikai indikátorok alapján van valószínûsége a forint erõsödésének, hiszen két technikai indikátor eladási jelzése letörheti a bikák szarvát. Csodára ne számítsunk, mert az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Hol lehet a teteje, ha rossz felé mennek a dolgok? Ha a 161,8%-os (316,16) Fibonacci szint vagy az elmúlt években mért történelmi 317-es csúcs nem parancsol megálljt a jegyzéseknek, akkor bizony 340-es EUR/HUF árfolyam sem elképzelhetetlen, amely nagyjából megfelel a 261,8%-os Fibo szintnek. Ez egy szélsõséges forgatókönyv, talán…

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

A nemzetközi pénz- és tõkepiacokon zajló korrekció nem használt a forintnak. Az európai, amerikai és ázsiai börzék és a számos ország devizája megszenvedte az esést, amelynek hátterében elsõsorban a Fed újabb januári szigorítása állhat. Hiszen 75 milliárd dollárról 65 milliárdra süllyedt a Fed kötvényvásárlás havi keretösszege. A szinte végtelen nemzetközi pénzügyi likviditás kora véget érhet, amelyet most bõrükön érezhettek a spekulánsok.  Jelentõs tõkekivonás indult meg a kockázatosabbnak ítélt feltörekvõ piacok pénzügyi eszközeibõl. Ennek megfelelõen a dollár 1,35 alá erõsödött az euróval szemben. Mivel, ahogyan lenni szokott, az amerikai dollárba „menekültek” az invesztrorok. Másrészt az amerikai gyorsjelentések nagyobb része szerepelt várakozások alatt, amely vészjósló lehet, hiszen az elmúlt negyedévekben tapasztalt busás vállalati profitok jelentõsen támogatták a pozitív hangulatot. Harmadrészt az amerikai makrók sem muzsikáltak teljesen egyértelmûen. Annak ellenére, hogy a negyedik negyedéves GDP felülteljesítette az elemzõi várakozásokat, jelentõsen visszaesett az ingatlanok iránti kereslet, csökkent a fogyasztói bizalom és hirtelen megugrott a heti új munkanélküli kérelmek száma. Negyedrészt aggasztotta a befektetõket a kínai gazdaság lassulása, hiszen idén alacsonyabb GDP növekedés várható. A szakértõk már régóta hitelválságról és ingatlan lufiról riogatnak Kínában. De tény, hogy a feldolgozóipari BMI a recessziót jelzõ 50 pont alá süllyedt, amely óvatosságra inthet. Ötödrészt pedig számos országban, mint Ukrajna, Törökország, Thaiföld lokális belpolitikai harcok, polgárháborúra emlékeztetõ megmozdulások történtek. Idõnként fellángolnak a kedélyek Egyiptomban és a tárgyalások ellenére még mindig nincsen megoldás Szíria ügyében. Ezek az aggodalmak felerõsíthették a fundamentálisan kevésbé stabil országok elleni bizalmatlanságot.

Így történhetett a forint esetében, hiszen a török jegybank kamatemelése után a befektetõk a forintot szemelték ki, hogy spekuláljanak a magyar fizetõeszközzel szemben. Az elmúlt idõszak kamatcsökkentése következtében jelentõsen leesett a magyar kötvények kamatfelára. A hazai kötvényaukciók a múltban igen sikeresek voltak, mert a végtelennek tûnõ likviditás során mindent felszívott a nemzetközi piac.  A befektetõk megvásároltak minden eszközt, amely nullánál magasabb hozamot ígért. A nemzetközi likviditás és egyes régiók megítélése viszont szélkakasként változhat, ahogyan a jelent helyzet is megmutatta. És ne felejtsük el, hogy a Fed szigorító politikája elõl a világon senki sem menekülhet. Kérdéses, hogy a magasba szökött CDS ár mellett hogyan kelnek el a magyar állampapírok, ezt kiemelt figyelemmel kell kísérnünk. Ráadásul a „long” devizakontraktusok során fizetendõ kamat is jelentõsen lecsökkent a rekord alacsonynak számító jegybanki alapkamat miatt, amelynek következtében pénzügyileg is „érdemes”  volt EURHUF long pozíciót felvenni. És hogy miért éppen hazánkat szemelték ki? A magyar gazdaságpolitika komoly kockázati tényezõ. Csak néhány finoman megkérdõjelezhetõ kormányzati döntés: magánnyugdíjpénzek államosítása, igazságtalan különadók, egyoldalú devizamentés, függetlenséget kétségbe vonható igazságszolgáltatás, jegybank és pénzügyi felügyelet, állami tulajdonszerzés elõrenyomulása, gigantikus hitelfelvétel és állami irányítás a magyar energiaszektorban, elmozdulás az orosz érdekszférába.


Részletek:

(01.20.) Egy horvát lap szerint fél százalék körüli piaci részesedéssel bíró horvát bankot vehet az OTP. (01.21.) Az MNB 2,85%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. A KSH szerint a várthoz képest kicsit visszaesett a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (01.29.) Az elemzõk véleményének megfelelõen 75 milliárdról 65 milliárd dollárra csökkentette a Fed a kötvényvásárlás havi keretét. A Fed optimista képet festett az amerikai gazdaságról és a kilátásokról. (01.30.) A magyar munkanélküliségi ráta 9,1%-ra süllyedt. A KSH egy tizeddel, 4,8%-ra lefelé módosította a novemberi kiskereskedelmi forgalom értékét. (01.31.) A külkereskedelmi mérleg többlete 825 millió euró volt tavaly novemberben a KSH szerint, miközben az export 6,3%-al, az import 2,9%-al bõvült. 

Szólj hozzá